COVİD-19 HAKKINDA BİLİMSEL MAKALELER ve YAYINLAR

Hızlı test kitleri tespit konusunda ne kadar başarılı?

 

1869 senesinde kurulan Nature dünyanın en saygın otoritelerinden birisidir. 16 Eylül 2020 tarihinde hızlı testler konusunda bağımsız raporunu hazırladı. Üstte yer alan grafikte görebileceğiniz üzere antikor test kitleri vücutta oluşan antikorları ortalama 4-6 gün aralığında tespit edebiliyor. 

Hızlı koronavirüs testleri: yapabilecekleri ve yapamayacakları şeyler

Hızlı antijen testleri, birinin bulaşıcı olup olmadığını birkaç dakika içinde söylemek için tasarlanmıştır. Oyunu değiştirecekler mi?

Amerika Birleşik Devletleri, COVID-19 ölümlerinde dünyaya liderlik ediyor ancak test kapasitesi açısından hem büyük hem de küçük birçok ülkenin gerisinde kalıyor. Bu yakında değişebilir.

Ağustos ayının sonunda, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 15 dakika içinde sonuç veren ve laboratuvara ihtiyaç duymayan koronavirüs için yeni bir kredi kartı boyutunda test cihazına acil kullanım onayı verdi veya işleme için bir makine.

Testler, virüsün yüzeyindeki antijen olarak bilinen spesifik proteinleri tespit eder ve vücuttaki virüs seviyelerinin yüksek olması muhtemel olduğunda enfeksiyonun zirvesinde olan kişileri belirleyebilir. Taraflar, bunun bir oyun değiştirici olabileceğini savunuyorlar. Antijen testleri, pandemiyi uzak tutmaya yardımcı olabilir, çünkü çok sayıda kullanıma sunulabilir ve hastalığın yayılma riski en yüksek olanları tespit edebilir. Bu testler, Hindistan ve İtalya gibi diğer ülkelerin test stratejilerinde de önemli bir unsurdur.
Antijen tahlilleri, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir teknik kullanarak viral RNA’yı tespit eden altın standart testlerden çok daha hızlı ve  daha ucuzdur.

Farklı covid-19 testi türleri, sars-cov/2 virüsünün varlığını veya vücudun enfeksiyona tepkisini tespit edebilir.
Pozitif sonuç olasılığı, semptomların ortaya çıkmasından önce ve sonra her testte değişir.

PCR tabanlı testler, az miktarda viral genetik materyali tespit edebilir. Bu nedenle bir kişi bulaşıcı olmayı bıraktıktan çok sonra test pozitif olabilir.

Rapid antijen testleri, vücudun virüse karşı bağışıklık tepkisini tespit eder ve bulaşıcılığın en erken aşamasında etkili değildir.

Antikor testleri, vücudun virüse karşı bağışıklık tepkisini hızlıca tespit eder ve enfeksiyonun ilk aşamasından sonra pozitif tanısını tespit eder. Kaynak

YAYINLANMIŞ BİLİMSEL MAKALELERDEN BAZILARI